КИТАЙ: Пекин, Великата китайска стена, Сиан, пещерите Лунмън, Шаолин, Дънфън, Нанкин, Суджоу, Шанхай и други.
Дата: 1 – 13 септември 2025 год.
Продължителност: (13 дни / 10 нощувки) пътуване със самолет, влак и автобус
Цената ще бъде уточнена до края на м. март 2025 год. (Ориентировъчна цена – 6500 лв)
Тази авторс ка програма на Г. Тодоров не е поклонническа, а цивилизационна. Тя ни среща с най-добре съхранилата се световна цивилизация с непрекъсната приемственост на територията, населението, държавността, културата, езика, писмеността, изкуството и т.н. – от незапомнени времена до ден днешен. Небивалият подем на Китай през последните десетилетия прикова погледа на целия свят към това икономическо чудо, което все повече се изявява и като технологическо, и като културно – с очевидната тенденция за превръщане на Поднебесната в нов световен център и хегемон.
Ние отиваме в тази страна не просто за да се потопим в екзотиката на Далечния изток или за да се срещнем с бъдещето, а за да проникнем в същността, в смисъла на тази цивилизация, на нейната история, култура, изкуство, мисъл, светоглед, духовност. Нашият прочит е християнски, т.е. светоотечески, трезв и добронамерен – а посещението в зашеметяващия Китай ни помага по-добре да осмислим мащабите и движещите сили на света, в който живеем.
І ден:
Полет от София с Турските авиолинии през Истанбул.
ІI ден:
Полет от Истанбул до Пекин. Въвеждаща обиколка из града с автобуса (пешеходна разходка из олимпийския комплекс със стадиона „Гнездото“ и „Водния куб“). Настаняване в хотела и нощувка в Пекин.
ІII ден:
Екскурзия с автобуса до най-знаменития паметник на Китай – Великата китайска стена северно от столицата (при Бадалин). Свободно време по обяд. Връщане в Пекин. Разходка по централната пешеходна улица Уанфудзин. Нощувка в Пекин.
ІV ден:
Закуска. Разходка по обширния площад Тиананмън („Врата на небесния мир“ със знакови сгради като Голямата зала на народа, мавзолея на Мао и пр.). Посещаваме част от необятния Национален музей, където се запознаваме с древната история и изкуството на страната. Кратка обедна почивка и влизаме в Забранения град – двореца на китайските императори (ХV в.), образец на китайската архитектура и градоустройство, символичен център на империята от ХV до ХХ в. Нощувка в Пекин.
V ден:
Закуска. Посещаваме Летния дворец от ХVІІ – ХХ в. с архитектура типична за последната имперска династия. Обедна почивка. Посещение на Храма на Небето – считан за образец на китайската архитектура (ХV в.). Разходка в традиционния квартал Дажалан. Нощувка в Пекин.
VІ ден:
Закуска. Посещение на парка Бей Хай и свободно време в живописния квартал край езерото Чиан Хай. Следобяд заминаване с влака-стрела за приказния Сиан – столица на 13 династии в продължение на над три хилядолетия, традиционно начало на „Пътя на коприната“, а сега 8-милионен главен град на провинция Шънси. По пътя пресичаме Жълтата река (Хуанхъ). В Сиан трансфер с автобус до хотела. Настаняване. Нощувка в Сиан.
VIІ ден:
Закуска. Екскурзия с автобус до музейния комплекс при гробницата на първия император Цин Шъхуан (ІІІ в. пр. Хр.) със знаменитата Теракотена армия. Връщане в Сиан. Посещение на комплекса с „Голямата пагода на дивите гъски“ (VІІ в.) Разходка в централната част на града и мюсюлманската улица. Нощувка в Сиан.
VIIІ ден:
Закуска. Посещение на Музея на провинция Шънси. Заминаване с влака за Луоян (древна столица на много династии). Посещение на пещерите Лунмън (ІV – VІІ в.) с хиляди каменни релефи и статуи основно от ІV – VІІ в. Придвижване до Дънфън. Нощувка в Дънфън.
ІX ден:
Закуска. Посещение на Дънфън, наричан „центъра на небето и земята“: монастира Шаолин (чиято традиция в бойните изкуства започва от VІ в. и е възродена сега), разглеждаме Академията Сунян. Заминаваме с влака за Нандзин (Нанкин) – още една древна столица на многобройни царства, пристанище на Червената река (Яндзъ) и съвременен мегаполис. Трансфер с автобус до хотела. Нощувка в Нандзин.
X ден:
Закуска. Разходка до брега на река Яндзъ. Посещение на конфуцианския храм и на Музея на имперските изпити (2016 г.) – шедьовър на архитектурата и на музейното дело. Свободно време в центъра на града. Посещение на Нанкинския музей. Придвижване с влака до Суджоу.
XІ ден:
Закуска. Посещение на „Градината на скромния чиновник“ – образец на класическа китайска градина от XVI в. Посещаваме Музея на Суджоу (творба на Я.М.Пей, 2006 г.). Обедна почивка край каналите в централната част на града. Следобед посещаваме Музея на коприната и „Градината на майстора на мрежи“ от XII–XVIII в. Придвижване с автобус до Шанхай. Автобусна обиколка из централната част на мегаполиса. Нощувка в Шанхай.
XIІ ден:
Закуска. Автобусна обиколка на забележителностите на Шанхай. Посещение на градината Ю Юан. Обедна почивка в прилежащия туристически квартал в традиционен стил. Следобед посещение на Шанхайския музей. Разходка по главната пешеходна улица „Нандзин Роуд“ до панорамната площадка на река Хуанпу и по историческия крайрачен булевард „Бунд“. Свободно време в центъра на града. Посещение на квартал Пудон (възможност за изкачване на Шанхайската кула. Придвижване до летище Пудон.
XIIІ ден:
Полет от Шанхай до Истанбул и от Истанбул до София.
Цената включва:
- самолетни билети и летищни такси (с редовни авиолинии и с включен багаж)
- 10 нощувки със закуски в хотели три звезди (4 в Пекин, 2 в Сиан, 1 в Дънфън, 1 в Нандзин, 1 в Суджоу и 1 в Шанхай)
- билети за влак-стрела по програмата (Пекин – Сиан; Сиан – Луоян; Луоян – Дънфън; Дънфън – Нандзин; Нандзин – Суджоу)
- транспорт с автобус по програмата
- двупосочен лифт в Бадалин
- местни екскурзоводи
- беседи на български език от лектор-богослов (Георги Тодоров)
- застраховка „Помощ при пътуване“ за 30 000 евро.
Цената не включва:
- входни такси, резервации и слушалки за обектите по програмата
- китайска виза
- билет за Шанхайската кула (цените ще съобщим допълнително)
Необходими документи:
- паспорт валиден поне 9 месеца след връщането
- китайска виза.
Забележка:
Необходимо е ранно записване за пътуването!